Un om așezat ȋntre Dumnezeu și neamul său

IMG_20150629_172028

Ȋn continuarea acestei activități d-nul comandor dr. Vasile florea locuitor al comunei Odobești s-a adresat enoriașilor și le-a făcut unele precizări cu privire la recenta sărbătorire pe plan național a “Zilei  Drapelului”.

Domnia sa ne-a  informat de faptul că a participat la Prefectura județului Bacău și a apreciat că activitatea a fost bine organizată și cu un puternic impact asupra publicului. Frumusețea activitătii a fost dată și de faptul că  a participat un detașament consistent de militari, fanfara militară și câțiva interpreți care au intonat imnul de stat al Romaniei și câteva melodii patriotice.

D-nul Vasile Florea a mai apreciat și faptul ca la nivel național această activitate a fost organizată la Miercurea-Ciuc ȋn “inima”Ardealului unde s-a ȋnalțat cel mai mare tricolor existent ȋn Romania.

Dupa această informare domnia sa a făcut o scurtă trimitere ȋn istorie cu privire la tricolor punctând trei direcții:

– a)    românii  au mers sub tricolor cu mult entuziasm când a fost vorba de neamul și țara lor cum, de exemplu, s-a intamplat in 1918 pe Câmpia Libertății;

– b)

sub faldurile tricolorului românii au luptat ȋn bătălii grele ȋn Primul și al Doilea Război Mondial ;

– c)  sub tricolorul românesc, românii au luptat pentru libertate. D-nul comnador s-a referit aici la conceptul de libertate ȋn  viziunea filosofului Hegel, a lui Mihai Eminescu, a lui Constantin Noica și a  americanilor.

IMG_20150702_142055

In altă ordine de idei d-nul Vasile Florea a prezentat impactul pe care l-a avut și publicitatea ce  i s-a făcut lucrării scrise de domnia sa intitulată : « Monografie. Comuna Odobești – izvor de istorie, tradiții și valori culturale.

Beneficiind de prezența ȋn biserică a unui mare număr de enoriași, d-nul comandor Vasile Florea care răspunde de activitatea veteranilor din comuna Odobești a ȋnmânat o diplomă jubiliară domnului slt.(rtg) Costică Macovei care a ȋmplinit recent venerabila vărsta de 93  ani. Diploma a fost trimisă de Asociația Națională a Veteranilor de Razboi. Ȋn ȋncheiere d-nul Vasile Florea a relatat câteva episoade despre participarea ȋn luptele din al Doilea  Război Mondial a domnului Costică Macovei.

11692847_1619603964961474_189683000_n (1)

Menționăm faptul că după aceste relatări domnul Vasile Florea a solicitat bunăvoința celor doi slujitori ai altarului pentru a prezenta câteva aspecte din viața și activitatea Sfinților Apostoli.

După ȋncheierea tuturor activităților la sugestia părintelui paroh Augustin Cârlan toți participanții la activitate au mers ȋn curtea bisericii și au făcut poze de grup.

Pr.Augustin Carlan