Rugă către cer la Ruseni, satul care trebuia să dispară dar în care urmaşii răzeşilor nu au uitat să se roage

În după amiaza Duminicii Sfinţilor Români, 14 iunie 2015, la invitaţia părintelui parohPopa Adrian din parohia Ruseni, comuna Plopana, judeţul Bacău, preoţii Cercului Pastoral nr.1 Buna-Vestire alături şi de alţi preoţi invitaţi, au stăruit în rugăciune prin săvârşirea Taine Sfântului Maslu.

IMG_4147
„Am continuat rugăciunea şi, dimpreună cu toţi credincioşii prezenţi, am mers în procesiune cu icoanele bisericii pe islazul sătesc, unde prin plecarea genunchilor, am implorat pe «Dumnezeu cel în Treime slăvit: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, să pogoare roua cerului, spre folosul oamenilor şi al animalelor»” – a menţionat părintele paroh Adrian Popa.

În încheiere, părintele Petru Bălăiţă coordonatorul Cercului Pastoral, a mulţumit, în numele tuturor, pentru modul cum s-a desfăşurat acest eveniment: ”prin astfel de întâlniri, noi preoţii devenim mai apropiaţi unii de ceilalţi şi ne împărtăşim din experienţa pastorală; redescoperind nevoile credincioşilor din fiecare parohie putem răspunde unitar nevoilor fiecăruia în parte”.

Satul a fost propus de către autorităţile judeţene comunisto-ceauşiste să dispară ca localitate de pe harta judeţului Bacău şi a României în anul 1988.

Denumit iniţial Rusenii Răzeşi, pentru a sublinia faptul că avem de-a face cu o comunitate sătească de ţărani liberi, satul acesta şi-a păstrat dreptul de proprietate depeste cinci sute de ani, începând din zorii epocii medievale ale Moldovei vechilor voievozi şi până în perioada comunismului, odată cu colectivizarea agriculturii, când nu mai erau stăpâni pe glia strămoşească.

Cel mai vechi document cunoscut până în prezent, privitor la atestarea satului, datează din 18 septembrie 1503. Prin acest document, Ştefan cel Mare, voievodul Moldovei, întărea (confirma) lui Ion Tălmaciu satul Ruseni pe Tutova, care îl cumpărase pe 250 de zloţi tătărăşti de la Vlad, fiul Stanei, nepotul lui Rus Toader.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.