Peste 1000 de băcăuani în comuniune cu IPS Arhiepiscop Ioachim la Biserica ”Sf. Ioan”

26 August 2015

Peste o mie de băcăuani au trăit bucuria rugăciunii alături de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioachim, în cadrul slujbei Sfântului Maslu, oficiată la Biserica ”Sf. Ioan” din municipiul Bacău

_mg_3922_1024x683

Cea de a  treia zi din Săptămâna de rugăciune a adunat și mai mulți credincioși la Biserica “Sf. Ioan” din Bacău. Slujba de dimineaţă a adus împreună preoţi, monahi şi credincioşi, care s-au rugat împreună cu evlavie şi bucurie.

Pe parcursul zilei de miercuri, răspunsurile liturgice au fost date de maicile de la Mănăstirea Bogdana, Protopopiatul Oneşti, aflate sub coordonarea maicii stareţe Cristofora Hârjabă. La racla cu moaştele celor 22 de sfinţi au venit pentru a se închina, tineri şi bătrâni, dornici de a le aduce cuvenita cinstire.

_maf6040

Seara a adus credincioşilor băcăuani bucuria de a se ruga alături de ierarhul şi preoţii lor. Înconjurat de un impresionant sobor de preoți, IPS Arhiepiscop Ioachim a oficiat Taina Sfăntului Maslu, citind rugăciuni de dezlegare și de binecuvântare pentru miile de credincioşi care au ales să petreacă această seara în preajma sfinţilor, “casnicii lui Dumnezeu şi prietenii oamenilor”.  În cuvântul de învățătură rostit la sfârșitul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioachim a mărturisit bucuria comuniunii în rugăciune alături de credincioșii băcăuani în contextul manifestărilor derulate în ”Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi”.  ”În această seară, în atmosfera de adevărată isihie, aici, la Biserica ”Sfântul Ioan”, am simțit Biserica nedespărțită cea una, cea care mărturisește Adevărul și îl trăiește” a spus Înaltpreasfinția Sa.  ”De vreme ce scopul celor două căi ale creștinului – călugăria şi viaţa în familie – este același, adică mântuirea,  acestea trebuie să se intersecteze pentru ca cei care constituie comunitățile respective, să se recunoască în celălalt. Rugăciunea nu poate fi niciodată egoistă, iar monahul se roagă pentru toată lumea, pentru toți cei care se regăsesc în Mântuitorul Hristos. Iar astăzi, avem laolaltă preoți, monahi, maici și credincioși. Iată, ce frumoasă este comuniunea!”, a mai adăugat Înaltpreasfinția Sa. Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului şi-a exprimat bucuria de fi în mijlocul frumoasei comunităţi a credincioşilor băcăuani, menționând că, în ziua Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, va reveni în mijlocul lor, slujind Sfânta Liturghie tot la Biserica ”Sf. Ioan”, singura din Bacău închinată Înaintemergătorului Domnului.

Cea de a patra zi a programului de rugăciune, va adăuga programului liturgic conferinţa cu tema „Parohia şi Mănăstirea – două mâini, aceeaşi lucrare de întărire şi înnoire duhovnicească a omului”. La aceasta au fost invitaţi alături de IPS Arhiepiscop Ioachim clerici şi laici, monahi şi mireni, care pot vorbi despre cele două realităţi din perspective şi cu experienţe diferite, urmărind fiecare „aceeaşi lucrare de întărire şi înnoire duhovnicească a omului”.

www.epr.ro