Pagina de istorie 4 ianuarie 2015

Credinciosii parohiei Odobesti s-au alaturat miilor de credinciosi si pelerini sositi la Roman pentru a fi partasi la slujba de Intronizare a Inaltpreasfintitului Arhiepiscop Ioachim Giosanu.

Un grup de 28 persoane din parohia Odobesti si 22 persoane din parohia Tisa-Silvestrii au sosit in Municipiul Roman la orele 7:00 ale diminetii cand inca ziua nu se aratase, pentru a participa la slujba Sfintei Liturghii si a ceremoniei de Intronizare a Inaltpreasfintiei Sale Ioachim Giosanu.

4 Ianuarie 2015
4 Ianuarie 2015

Credinciosii au fost insostiti de parintii slujitori ai parohiei Odobesti si Tisa-Silvestrii. Ajunsi in Sfanta Arhiepiscopie s-au inchinat la Sfintele Moaste ale mai multor sfinti in locul special amenajat pentru a fi venerate de catre toti credinciosii, dupa care, s-au inchinat in Catedrala Arhiepiscopala “Sf.Cuvioasa Parascheva”.

P1110021

Bucuria a fost deplina, deoarece, chipurile credinciosilor marturiseau acest lucru. Unii dintre ei au venit pentru prima data la Sfanta Arhiepiscopie din Roman si au trait momente emotionante si de neuitat.

“Multumim Bunului Dumnezeu ca ne-a invrednicit sa fim partasi la acest unic moment de Intronizare a primului Arhiepiscop ales al Romanului si Bacaului”.

4 Ianuarie 2015
4 Ianuarie 2015

Bunul Dumnezeu sa binecuvinteze pe fiecare dintre ostenitori si inchinatori !

Pr.Augustin Carlan


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.