Misiune și rugăciune pentru preoții Cercului pastoral „Buna Vestire” din Protopopiatul Bacău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințituui Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, preoţii din Cercul Pastoral „Buna Vestire” al Protoieriei Bacău s-au întâlnit vineri 22 aprilie 2016, sub protia PC Părinte Protopop Costică Busuioc, în biserica parohiei Ruseni din comuna Plopana, Protopopiatul Bacău.

20160422_132013-1600x1080

În biserica parohiei păstorită de preotul Adrian-Viorel Popa, a fost săvârșită, în prima parte a întâlnirii, Taina Sfântului Maslu pentru credincioșii din această comunitate, unită cu slujba de sfințire a apei și rugăciuni de binecuvântare și dezlegare. La finalul rugăciunilor părintele protopop a adresat celor prezenți în biserică un cuvânt duhovnicesc emoționant, îndemnând la ”păstrarea dreptei credințe ortodoxe, așa cum au făcut, de veacuri înaintașii noștri, moșii și strămoșii celor care astăzi ați rămas de strajă acestor locuri!
Cu acest prilej, împreună cu părintele secretar și în prezența colegilor preoți, părintele protoiereu a creionat un scurt portret al părintelui Adrian-Viorel Popa, pe care l-a prezentat preoților și credincioșilor ca fiind ”noul coordonator al Cercului Pastoral „Buna Vestire” , unul dintre cele 8 Cercuri Pastorale din Protoieria Bacău”.
Aducând ”gânduri de smerită recunoștință și gratitudine Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim pentru încrederea și sprijinul acordat” părintele paroh a ținut să mulțumească ”în mod deosebit părinților din Cercul nostru Pastoral care astăzi, răspunzând cu dragoste invitației noastre, au fost împreună cu noi: părintelePopovici Gabriel – parohia Lipova, părintele Dorin Mitrea-parohia Valea Hogii, părintele Daniel Mera-parohia Mâlosu, părintele Florea Gheorghe – parohia Valea Caselor, părintele Bogdan Hărăbor – parohia Plopana, părinteleDaniel Marari – parohia Fundu Tutovei, părintele Puiu Elisei-parohia Ițcani, părintele Filip Cătălin – parohia Tisa-Silvestri, părintele Augustin Cărlan-parohia Odobești.
În mod special mulțumim părintelui protopop, părintele Costică Busuioc, părintelui Ciprian Olteanu – secretar al Protoieriei și preot la parohia „Sf. Nicolae” Bacău, părinteluiGheorghe Chirica – parohia „Sf Gheorghe” Bacău, părintelui Lucian Butnaru – biserica militară „Sf. Gheorghe” Bacău, părintelui Ionuț Avram – parohia Mărăști, părinteluiMarius Roșu – parohia Hemeiuși, părintelui Daniel Popoiu, părintelui Alin Nicoară – parohia Crihan, părintelui Bogdan Albu – parohia Izvorul Berheciului și părintelui Mina de la Mănăstirea „Sfântul Mina” Plopana”.

Protoieria Bacau


 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.