Iubiți vizitatori, cititori, donatori, enoriași și ostenitori

Interiorul bisericii 2014
                          Interiorul bisericii parohiale 2014

Cu ajutorul Lui Dumnezeu și ajutorul Maicii Preacurate și anul 2015, din punct de vedere administrativ, duhovnicesc  a fost cu frumoase realizări,  care au creionat ȋn chip deosebit activitățile bisericii noastre.

Rodul rugăciunilor tuturor, dar cât și a susținerii concrete și perseverente a celor care ne ostenism ȋn acest ” Colțisor de Rai “ al parohiei noastre,  a facut posibil,  ca până la acest moment dat,  luna iulie 2016,  să ne putem bucura de frumoasele realizări ȋn biserica noastră parohială.

Ansamblul Eclesial” ce ȋntregește lucrarea bisericii noastre parohiale (casa praznicală, capela parohială, troița lumânărar cât și celelalte anexe de uz gospodăresc) așa cum dorim să primească numele din ȋncredințarea și cu binecuvântarea Ȋnaltpreasfițitului Părinte Arhiepiscop Ioachim.

Lucrările care s-au efectuat, tâmplăria de termopan și placarea pe exterior a casei praznicale și ridicarea capelei parohiale ȋn anii  2014-2015, s-au desfăsurat ȋntr-o frumoasă colaborare cu credincioșii și fiii satului, care au ajutat fiecare după puterea lor.  De asemeni familia de buni creștini Elisei Sava și Doina  au susținut financiar toată lucrarea de racordare la rețeuaua electrică și tot ceea ce ȋnseamnă partea electrică și iluminat  ȋn  interiorul casei de prăznuire.

Pe această cale aducem mulțumiri tuturor donatorilor și ostenitorilor, care au ȋnțeles importanța acestei lucrări și cât de mult ne dorim a finaliza și sfinți aceste edificii, pentru  a ne  putea desfăsura activitățile  ȋntr-un cadru cât mai extins și corespunzător și practic. Nădăjduim, că ȋn aceste noi clădiri vom derula activități atât de natură liturgică, culturală, socială, duhovnicescă, dar și administrativă.

Bunul Dumnezeu să răsplătescă fiecărui după ostenala sa, dar trebuie să avem bucuria și nădejdea că ȋn urma noastră rămân lucruri care sunt scrise atât ȋn cartea vieții noastre și a neamului nostru,  dar cât și ȋn cartea timpului și a istoriei a acestui frumos ținut Moldav, dăruit de Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare și Sfânt,  slujnicului Ion Odoabă, al cărui nume ȋl poartă astăzi comuna Odobești“.

Bunul Dumnezeu să primească jetfa tuturor!

pr.Augustyn Carlan