Iubiti credinciosi

Cu ajutorul lui Dumnezeu si al Maicii Preacurate in anul 2014 din punct de vedere administrativ, duhovnicesc a fost fructuos care a creionat in chip deosebit activitatile bisericii noastre. Rodul rugaciunilor tuturor, dar cat si a sustinerii concrete si perseverente a celor care ne ostenism in acest ” Coltisor de Rai “ al parohiei noastre, a facut posibil, ca pana la acest moment dat, luna ianuarie 2015, sa ne putem bucura de frumoasele realizari pentru biserica noastra.

          2014
2014

Asezamantul Social al bisericii noastre (Casa praznicala) in anul 2014 s-a imbracat la exterior in haina noua si luminoasa si ne bucura pe fiecare dintre noi atunci cand trecem prin fata sfintei biserici si a casei praznicale din satul nostru care asteapta sa primesca un nume, iar acest nume va fi harazit de Bunul Dumnezeu la vremea randuita prin Ierarhul nostru Inaltpreasfintitul Parinte Ioachim Arhiepiscop al Romanului si Bacaului. Lucrarile care s-au efectuat, tamplaria de termopan si placarea pe exterior a asezamantului in 2014 s-au desfasurat intr-o frumasa colaborare cu credinciosii si gospodarii satului care au sustinut financiar lucrarile efectuate. De asemeni familia de buni crestini Elisei Sava si Doina au sustinut financiar toata lucrarea de racordare la reteuaua electrica si tot ceea ce insemna partea electrica si iluminat in interiorul casei de praznuire.Pe aceasta cale aducem multumiri cu binecuvantare tuturor celor care au inteles importanta acestei lucrari de a putea desfasura activitatile sfintei noastre biserici intr-un cadru cat mai extins si nadajduim, ca in acesta noua cladire vom derula activitati atat de natura liturgica, culturala, sociala, duhovnicesca cat si administrativa. Bunul Dumnezeu sa rasplatesca fiecaruia dupa ostenala sa, dar cu toti dimpreuna trebuie sa avem bucuria si nadejdea ca in urma noastra raman edificii sacre care sunt scrise in cartea vietii noastre a neamului nostru, dar cat si in cartea timpului si a istoriei a acestui frumos tinut Moldav, daruit de Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant slujnicului Ion Odoaba al carui nume il poarta astazi comuna Odobesti.

Bunul Dumnezeu sa primeasca jetfa tuturor!

Pr.Augustin Carlan

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.