Cuvant si daruire pentru slujirea aproapelui

Prima zi a lunii februarie a acestui an a fost marcata de Sfanta si dumnezeiasca Liturghie, dar si de inceputul perioadei Triodului in Biserica Ortodoxa. Dupa Sfanta Liturghie credinciosii prezenti in sfanta biserica s-au facut partasi frumoasei prelegeri tinuta de d-nul Comandor (r) Conf. Univ. Dr. Florea Vasile (cadru didactic universitar), care a raspuns invitatiei trimise de pc. pr. Augustin Carlan. D-nul Vasile Florea a facut o scurta sinteza despre ceea ce a insemnat « Unirea Principatelor Romane » sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza de la 24 ianuarie 1859.

DSC03575

De asemeni s-a vorbit despre importanta zilei de 10 ianuarie 1475 (Batalia de la Podul Inalt, Vaslui), unde s-a mentionat ca in acea batalie crunta au luptat si tarani din satele Ciuturesti si Odobesti alaturi de Maria Sa, Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant (1457-1504). S-au mai facut si alte precizari cu referire la persoana si personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza (1859-1866), dar si despre modul cum a fost fortat sa abdice.

DSC03483

Domnul Comandor Vasile Florea dupa terminarea frumosului moment a lasat si urmatoarea marturisire pentru cititorii si vizitatorii paginei noastre:

“Am dat curs invitaţíei pentru că în biserică mă adresez mai uşor sufletelor şi inmilor celor din faţa mea, dar şi pentru faptul că şi eu simt căldura şi admiraţia lor. Când le vorbesc despre unele personalităţi din Odobeşti, o fac cu mîndrie dar parcă simt că şi ei sunt mîndri de înaintaşii lor, deşi până acum nu au auzit de mulţi dintre aceştia. Eu am o idee: cine nu-şi cunoaşte istoria, este ca un copac fără rădăcini. Într-o comunitate istoria trebuie să fie un adevărat cult. Şi ar mai fi ceva: oamenii care comunică, se cunosc mai bine, se apropie mai mult, se unesc mai mult şi aşa devin mai puternici”.

Bunul Dumnezeu sa rasplateasca osteneala tuturor !

Pr.Augustin Carlan