1 ianuarie 2016

La 1 ianuarie Biserica Ortodoxă, sărbătorește Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului nostru Iisus Hristos și de asemeni prăznuiește pe Sf. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, iar ȋn toate bisericile ortodoxe s-a savârșit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, liturghie, care se săvârșește de 10 ori pe parcursul unui an calendaristic.IMG_20160101_130920

Sărbătoarea bisericească de la 1 ianuarie, este și începutul anului calendaristic civil și se cade  a  o primi cu bucurie  duhovnicească deoarece marcheză ȋnceputul unui nou ciclu ȋn viața fiecărui credincios.

La  sfârșitul Sfintei Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare săvârșită astăzi 1 ianuarie 2016, a fost oficiată slujba Tedeum-ului, așa cum se procedează ȋn fiecare biserică fie da la sat sau de la oraș.

Transmitem pe această cale un călduros La Mulți Ani celor care poarta numele Sfântului Vasile Cel Mare!

pr.Augustin